Home »

2017 Art Show

best_croppedBEST IN SHOW — “Cruise In” — Beth Blewett –Acrylic

    1ST PLACE MIXED MEDIA:  “Music of the Night” —
Christine Gautreau

1_acrylic_cropped

1ST PLACE ACRYLIC : “Novel Idea – Medical” — Patty Sole

1_oil_patty1ST PLACE OIL — “We’ve Got Legs” — Sissy Blakslee

1_watercolor_cropped   1ST PLACE WATERCOLOR — “5 O’Clock Somewhere” —
Jack Lovell

 

1_drawing_cropped1ST PLACE DRAWING/PEN & INK, COLORED PENCIL —
“The Nest” — Shirley Glenn

 

1_pastel_cropped1ST PLACE PASTEL — “It’s Golden” — Grace DiMauro

1_small_world_cropped1ST PLACE SMALL WORLD — “Best Friends” — Louise Wigglesworth

List of All Winners

OIL

1st Place “We’ve Got Legs” Sissy Blakslee
2nd Place “Pine Island Living” Pat Portman
3rd Place “Turkey Creek” Lisa Grinter
Merit “Nokomis Jetty” Linnea Doden
Honorable Mention “Teamwork” Sharon Shaw
Honorable Mention “The Rock” Caroline Gottlieb
Honorable Mention “Late Lunch” Betty Wedeles

ACRYLIC

1st Place “Novel Idea – Medical” Patty Sole
2nd Place “Diner Conversation” Beth Blewett
3rd Place “Peace in the Morning” Bruce Beyer
Merit “Mackinac Revisited” List Grinter
Honorable Mention “Night Swamp” Bob Ford
Honorable Mention “Got My Eye on You” Lyn Wightman
Honorable Mention “Jazz Singer” Charmian Buhrandt

WATERCOLOR

1st Place “5 O’Clock Somewhere” Jack Lovell
2nd Place “Let’s Row” Piksum Blau
3rd Place “Tropical River” Judy Moritz
Merit “Three Ibis” Nancy Conti
Honorable Mention “Tender Hearts” Barbara Benigni

PASTEL

1st Place It’s Golden” Grace DiMauro
2nd Place “Red Hot Lady” Linnea Doden
3rd Place “Monet’s Pond” Tom Werdin
Merit “Sheilana” Mary Lewis Sheehan

DRAWING, PEN AND
INK/ COLORED PENCIL 

1st Place “The Nest” Shirley Glenn
2nd Place “Hiding in the Hosta” Carol Sands
3rd Place “Florida Cracker” Lyn Wightman

MIXED MEDIA

1st Place “Music of the Night Christine Gautreau
2nd Place “Alchemy” Patty Sole
3rd Place “Pine Island Sunset” Jan Werdin
Merit “Leroy Jones Says Oh My, Oh My” Charmian Buhrandt

SMALL WORLD

1st Place “Best Friends” Louise Wigglesworth
2nd Place “Sequoya” Dorayne Lombardo (Lydia Ann Cummings)
3rd Place “Novia Scotia Harbor” Carolyn Kaufman
Merit “As the Crow Flies” Jan Werdin
Honorable Mention “Around the Bend” Grace DiMauro
Honorable Mention “Moonlit Beach” Lisa Grinter
Honorable Mention “Love the Music” Patty Sole

 

      faculty-lombardo

Music By Frank Tuma
www.islandfrank.com